Se afișează postările cu eticheta diverse. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta diverse. Afișați toate postările

joi, 25 ianuarie 2024

Analiza medicale procalcitonina (PCT) ajuta sa vedem daca avem infectie bacteriana (adica ne ajuta sau nu antibioticele)

 Aparent in ziua de azi trebuie si tu ca pacient sa vezi ce e cu tine, uneori medicii nu te pot ajuta.

Asadar daca esti bolnav si vrei sa afli daca e bine sa iei antibiotice ori nu, exista o analiza medicala numita procalcitonina (PCT) care indica daca ai unele tipuri de infecții determinate de anumite bacterii, fungi sau alți paraziți.

Procalcitonina nu este folosită pentru determinarea infecțiilor care au cauze virale, astfel că răcelile, gripa sau alte afecțiuni care au la brează un virus nu vor fi diagnosticate sau determinate cu ajutorul acestui biomarker. (detalii aici).

Asadar nu luati antibiotice dupa ureche, de cele mai multe ori nu va vindeca si nu va insanatosesc. Mergeti la medic, acolo veti incepe investigatia. Daca aveti o infectie bacteriana, atunci este folositor un atibiotic, iar ca sa descoperiti daca este infectie bacteriana, faceti analiza PCT. Daca este infectie, o antibiograma ar putea sa ajute. 

Dar asta doar medicul va poate spune. 

duminică, 1 noiembrie 2020

Muraturi cu sare

Am imbatranit, am pus primele muraturi :) Odata cu imbatranirea, mai si uiti, asa ca scriu randurile de mai jos cu scopul de a imi reaminti la anul sa facem la fel.

Reteta e un fel de compilatie de la vecini, de la colegii de la lucru, ce am mai gasit pe net etc.

Am avut la dispozitie niste galeti de plastic, mari, circa 40 cm la gura si vreo 35 de litri fiecare. Asadar pot spune ca la un loc fac cat un butoi de 60 de litri. Deci cantitatile ar fi ca pt un butoi de 60 de litri.

Cand am cumparat ingredientele principale, pe unele le-am luat la ochi, pe altele mi le-a vandut omul de la aprozar, de asta dupa ce le-am cantarit, au iesit acest cantitati bizare. Ingredientele am incercat sa le impartim intre cele 2 galeti, in mod egal. Cantarirea am facut-o dupa ce am curatat coaja / taiat frunzele / spalat unde era cazul (de exemplu usturoi / morcovi / ceapa curatata, gutui felii, sfecla rosie felii etc)

Ingrediente:

4 conopide mijlocii ca marime (nu am apucat sa le cantaresc) - se taie buchetele

5kg de gogonele - se pun ca atare (update 2022 - se inteapa cu furculita)

1,6kg morcovi (poate mai multi la anul daca ies buni cei de acum) - se curata de coaja

4 kg de castraveti - se pun ca atare

1 verza alba mare - taiata in 8 - 10 parti

2 verze rosii mici - taiate in 4

7 sfecle rosii (cam cat o gutuie fiecare) - taiate felii

0,5kg de hrean - taiat in 4

1,4kg de telina (2 teline mari adica) - taiate felii

1,9kg de ceapa alba (mici spre mijlocii, cam cat un kiwi) - curatata si pusa ca atare, intreaga

0,5kg de usturoi - curatat si distribuit printre toate straturile

1,7kg de gutui - fara casuta si facute felii

6 vinete mici - crestate, impanate cu usturoi si legate cu frunza de la telina (update 2022 - nu mai pun, nu mi se par gustoase)

5-6 mere pe galeata - se inteapa cu furculita (update 2022)

1 plic de foi de dafin

2 legaturi mari de marar uscat in care mai era si o crenguta cu frunze de visin - pus pe fundul galetilor

1 legatura generoasa de cimbru uscat - printre toate

200 de grame de piper negru boabe - printre straturi

200 de grame de mustar boabe - printre straturi

sare pt industria alimentara (adica neiodata) - la 5 litri de apa am pus 6 linguri de sare. Ca observatie, o lingura mare rasa cu sare are undeva intre 27-30 de grame, una mai plina are pe la 40 de grame, iar una plina cu varf, are pe la 55 de grame, asa ca trebuie avut in vedere si acest aspect. Vedem la anul diferenta intre plina ras si plina cu varf.


Pe fundul galetilor am pus cate o legatura de marar si frunze de visin. (asa e mai bine, pt ca aceste ierburi nu vor fi in calea ta cand scoti muraturile din galeata, stau pe fundul galetii)

Apoi am inceput sa pun strat cu strat, am lasat galeata goala cam un lat de palma. 

Apoi am facut apa cu sare, cate 4 litri odata (asta era oala avuta la dispozitie), pina cand s-a umplut fiecare galeata, in fiecare galeata au fost vreo 13-14 litri de saramura. Saramura ramasa, circa un litru, am tinut-o intr-o sticla de plastic, poate mai trebuie adaugata.

Peste toate am pus o farfurie cat mai mare si peste farfurie am pus un borcan mare cu apa sa tina scufundate muraturile. (imi voi face un gratar de lemn / bucata de scandura de lemn (de fag) si cu o piatra de rau le voi tine scufundate (old school), acum nu am avut - NU UTIIZATI LEMN DE STEJAR (elibereaza tanini si strica muraturile) !!!  NU UTILIZATI LEMN LIPIT  / STRATIFICAT (lipiciul strica muraturile, au patit vecinii anul trecut cu un fund de lemn de la Kaufland si au aruncat 60 de litri de muraturi)

Totul pare ok, mai trebuie supravegheate ca sa nu fie muraturi plutitoare, sa fie toate scufundate. Mai apare spuma, mai bolboroseste, dar totul e in parametri, sarea si substantele din cateva ingredinete cheie le vor conserva. 

De pastrat - le voi muta undeva intr-un loc mai rece, un garaj si de Ziua Nationala a Romaniei, de 1 decembrie, le vom incerca.


miercuri, 10 decembrie 2014

Acumulator cu litiu pt Yaesu FT-60

De data aceasta, acumulatorul pentru statia de emisie-receptie Yaesu FT-60 nu l-am facut eu, asa cum s-a petrecut aici. Este un acumulator cumparat.

7,2V si 2400mA, vine cu un soclu de incarcare, se poate pune statia cu totul. Nu l-am cantarit, dar e mai usor decat acumulatorul original  NiMH.

Soclul de incarcare

Acumulatorul in soclu. Dupa cum se observa, LEDul se aprinde, deci nu e bine sa lasati statia / acumulatorul in soclu dupa incarcare, caci va fi descarcat. 



Acumulatorul se potriveste bine cu FT-60, parca ar fi facut pentru aceasta statie :)




Alimentatorul incarcatorului



In stinga este acumulatorul NiMH, in dreapta cel LiIon. Sper ca in interiorul acumulatorului este electronica de protectie (varianta fabircta de mine foloseste acumulatori 18650 protejati)

In stinga este acumulatorul NiMH, in dreapta cel LiIon.


Costa vreo 50$, il gasiti pe ebay.com (cam scump cred eu, dar daca nu e concurenta, acesta este pretul). 

luni, 13 ianuarie 2014

Conector audio rupt / Broken audio connector - 3.5mm jack

Acum ceva vreme, un jack de 3,5mm (mufa tata audio, de casti) s-a rupt in conectorul mama de pe placa de baza a PCului si a ramas acolo, in interior (s-a rupt in conectorul verde, ala din mijloc in imaginea de mai jos). Am incercat sa scot bucata ramasa in interior cu o penseta, un cleste, dar totul este foarte mic si strimt acolo, pe de alta parte nu ai de ce sa prinzi de bucata rupta.


Bucata rupta, conectorul de sus este fara ea
Broken piece from the male audio jack (upper connector) was inside the female audio connector on the PC mother board. No chance to take it out using pliers, tweezers.










Asa ca m-am gindit sa lipesc de bucata rupta o tija si apoi sa trag bucata afara. Tija a fost o scobitoare, lipirea s-a facut cu super glue, cu protectie din plasticul in care vine tubul de super glue si cu atentie ca sa nu se murdareasca interiorul conectorului mama de la PC (nu ar mai face contact electric, se aude prost sau deloc).

Take a tooth pick, a super glue. Make a plastic cone and insert it into the audio connector. 
Cut the tip of the tooth pick and make it flat, put a blob of super glue and insert it into the female audio connector 

Wait for the super glue to cure (20 minutes to avoid surprises).
Pull the tooth pick with the broken connector.


Fiti generosi cu timpul de lipire, am lasat circa 20 de minute sa se intareasca lipiciul, caci curentul de aer nu e asa de mare, locul fiind strimt si deci nu vroiam sa risc sa trag scobitoarea afara fara nimic la capat.



Virful ascutit al scobitorii trebuie taiat si aplatizat pt o suprafata cat mai mare de contact intre lipici si bucata de conector ramasa captiva. Pe de alta parte puneti doar o picatura de lipici in virful scobitorii, este suficient.

duminică, 18 august 2013

Pasiunea costisitoare a Romaniei pentru constructia de biserici

***    Articol tradus dupa un articolul orginal de la BBC News Romania  
Articolul original in engleza, scris de Tessa Dunlop, il gasiti aici

A devenit atat de evident incat pina si strainii vad ca ceva e in neregula si ca BOR are practici de Ev Mediu, noi cand ne trezim sa luam atitudine?!***

Romania este in mijlocul unei perioade de crestere exploziva a numarului de biserici, circa 10 noi lacasuri de cult sunt inaugurate in fiecare luna, iar o catedrala imensa incet prinde contur. Unii romani se ingrijoreaza de problema costurilor, intr-una dintre cele mai sarace tari din Europa - in special sunt ingrijorati de folosirea fondurilor publice alocate cultelor.

Calatorind in nordul Romaniei de la Suceava in Maramures, vei fi coplesit de o multime de splendori religioase.

Oriunde privesti sunt biserici - mari, mici, medievale, noi-noute, acoperite cu tabla, din lemn, pictate - fiecare are specificul propriu.

Ceea ce este saritor in ochi in timp ce calatoresti de la una la alta, este numarul lor mare. De la Revolutia din 1989 incoace, Bisericii Ortodoxe i-a mers extrem de bine in Romania.

Marea majoritate a populatiei (circa 90%) este de religie ortodoxa. Imediat dupa caderea lui Ceausescu, Biserica Ortodoxa si-a intarit pozitia, construind noi biserici - una la fiecare 3 zile, inclusiv inceperea unei enorme catedrale in centrul Bucurestiului.

In completare, Catedrala Mintuirii Neamului va deveni cea mai inalta constructie religioasa din sud-vestul Europei, surclasind cladirea vecina - Casa Poporului.

Fara dubii Romania este o natiune spirituala cu ritualuri religioase, icoane si celebrari de sfinti, acestea fiind la baza vietii multor romani - de Sf. Constantin si Elena in Maramures am asistat la congregatia care a iesit din biserici.

Totusi creste numarul intrebarilor legate de fondurile alocate noii catedrale, mai ales ca Biserica Ortodoxa primeste o mare parte din fonduri de la bugetul si asa saracit al statului roman.

La finalul constructiei, Catedrala Mintuirii Neamului va avea circa 125 metri inaltime.

Un critic al bisericii, membru in Parlament si conducator al Partidului Ecologist (Verzilor) este Remus Cernea. "In Romania avem o mare problema intre biserica si stat" spune el. "Eu consider ca atata vreme cat biserica doreste sa construiasca ceva, este perfect atata vreme cat fondurile nu provin din banii publici, ai poporului"

Dupa ce a primit un imprumut de la FMI in 2009 si dupa ce ca este una dintre cele mai sarace tari din Uniunea Europeana, bugetul Romaniei da anual milioane de euro cultelor si mai ales Bisericii Ortodoxe Romane.


De la bugetul statului, biserica primeste mai mult de 100 de milioane de euro pt salariile preotilor si pt constructia de noi biserici si pt renovarea cladirilor existente.

De asemenea fonduri sunt alocate si de la consiliile judetene, primarii, companii de stat si de la enoriasi - totusi nu am gasit pe nimeni capabil sa spuna cati bani primeste Biserica Ortodoxa anual in total.

Remus Cernea, care propune o lege care sa schimbe modul in care cultelelor li se aloca bani publici, crede ca relatia strinsa dintre biserica si stat este parte a unei problema mai mari.

"In multe situatii politicienii dau fonduri bisericii si in chimb preotii ii ajuta in campania electorala. Adeseori sunt situatii in care firme de constructii ridica biserici si sunt detinute de apropiati ai politicienilor. Asadar este un fel de cerc al banilor." spune Remus.

Atat cresterea curenta a influentei biseriicii in Romania cat si apropierea bisericii de clasa politica sunt partial explicate de opresiunile comuniste ale regimului comunist cand zeci de biserici istorice au fost demolate si multi preoti sau lideri ai bisericii Ortodoxe au colaborat cu Securitatea pt a supravietui.

"Multi au fost fortati sa se indeparteze de religie in vremea comunistilor, deci este normal ca acum sa se reintoarca la religie" spune Liviu Andreescu.

Colaborarea dintre liderii bisericii si comunisti au ajutat la perpetuarea "unei cooperarii intre biserica si stat asa cum vedem astazi, cu activitati religioase pe banii statului" argumenteaza el.

Ministrul Religiilor, Victor Opaschi, afirma ca este o relatie strinsa intre biserica si politicieni in timpul campaniilor electorale si ca acesta "nu este un lucru bun".

Totusi el afirma si ca au fost probleme istorice. "Comunistii au luat de la biserica si biserica a pierdut aproape toate proprietatile" spune el. "Acum statul incearca sa componeseze prin a da inapoi o mica parte a ceea ce i-a fost luat bisericii."

Preotii de asemenea primesc bani de la congregatii, adesea ei merg la casele enoriasilor pt a cere donatii.

Cand preotul ortodox Casian Pandelica a refuzat cererea episopului de a colecta 50.000 euro pt renovarea bisericii de la cei 800 de enoriasi saraci din satul Reviga, a urmat concedierea acestui preot, culminind cu un raid al politiei probabil cerut de capii bisericii.  (detalii aici)

Exclus din rindurile bisericii Ortodoxe, dar beneficiind de suportul comunitatii locale, acest preot asigura servicii religioase intr-o capela improvizata.

Inevitabil, Pandelica este convins de motivatiile financiare ale bisericii, el sustine ca biserica face putin pt comunitate si chiar ii suspecteaza pe capii bisericii de coruptie.

In Moldova, faimoasa pentru minastirile pictate, am intalnit un conducator al Bisericii Ortodoxe care a binevoit sa vorbeasca cu mine, arhiepiscopul Pimen.

Un batrin cu ochi albastri plini de intelepciune si cu un zimbet optimist, Pimen este recunoscut in Romania pentru spiritualitatea sa.

El admite ca "nu toti preoti fac atat cat ar trebui sa faca pt comunitate", dar nu este de acord cu afirmatia cum ca biserica nu face indeajuns pt comunitate.
"Daca toti banii folositi pt constructia noilor biserici ar fi fost dati oamenilor saraci, ar fi rezolvat problemele acestora?" intreaba el. "Avem nevoie de noi biserici si acestea sunt construite cu bani putini."

Totusi, in timp de Patriarhul cere mai multi bani pt Catedrala Mintuirii Neamului, un numar tot mai numeros de romani cred ca, costul constructiei catedralei este mult prea mare pt situatia economica actuala.

Aproape toti tinerii cu care am vorbit, in special cei din capitala Romaniei, Bucuresti, care nu sunt enoriasi convinsi, sustin ca banii se pot cheltui mai bine altfel.

Dar pt momentul de fata, scena din Maramures de Sf. C-tin si Elena ramine o confirmare ca religia ortodoxa in Romania este o componenta vitala a vietii multor oameni. Pozitia religiei in societate este de neconstestat pt acestia.

Elena, credincioasa orotdoxa, isi celebra ziua numelui, purta costum national si m-a invitat in casa modesta a familiei sale unde icoane erau agatate in fiecare ungher.

"Noi suntem persoane religioase - suntem oameni credinciosi." spune ea. "Nu ne pierdem traditiile si obiceiurile. Asa este aici la noi."

miercuri, 11 ianuarie 2012

Pisici in spatiu

Dezorientare mare la niste pisici aproape in spatiu

Masina electrica nu e buna - intoxicare media

Ceva ce am gasit prin arhiva - de la TopGear:

http://www.guardian.co.uk/environment/georgemonbiot/2011/aug/05/top-gear-bbc


It's currently being sued by electric car maker Tesla after claiming, among other allegations, that the Roadster's true range is only 55 miles per charge (rather than 211), and that it unexpectedly ran out of charge. Tesla says "the breakdowns were staged and the statements are untrue".


Last Sunday, an episode of Top Gear showed Jeremy Clarkson and James May setting off for Cleethorpes in Lincolnshire, 60 miles away. The car unexpectedly ran out of charge when they got to Lincoln, and had to be pushed. They concluded that "electric cars are not the future".

But it wasn't unexpected: Nissan has a monitoring device in the car which transmits information on the state of the battery. This shows that, while the company delivered the car to Top Gear fully charged, the programme-makers ran the battery down before Clarkson and May set off, until only 40% of the charge was left.

It gets worse. As Webster points out, in order to stage a breakdown in Lincoln, "it appeared that the Leaf was driven in loops for more than 10 miles in Lincoln until the battery was flat."
Cu alte cuvinte, pompa e de baza, arabocii mai tre sa scoata bani sa isi plateasca orasul nou construit.

miercuri, 12 octombrie 2011

Ghid amenzi si cauciucuri (anvelope) de iarna

Nici nu e 1 noiembrie 2011 si am primit pe e-mail un ghid de evitare a amendarii legata de cauciucurile (anvelopele) de iarna. Adica sunt sfaturi de bun simt: te echipezi conform legii unde sunt conditii de iarna pe drum, nu esti amendat. Iata ce am primit:
Ghid de evitare a amenzii pentru lipsa cauciucurilor de iarnă
Autor: DAN CĂRBUNARU
12 octombrie 2011 – 13:12
http://www.jurnalul.ro/stiri/observator/ghid-de-evitare-a-amenzii-pentru-lipsa-cauciucurilor-de-iarna-593390.html

Agenţii de circulaţie nu vor putea da amenzi pentru neechiparea cu cauciucuri de iarnă, în lipsa unui reprezentant al RAR. “Constatările se pot face de către Poliţia Rutieră împreuna cu RAR, sau de către RAR. Agenul de poliţie de unul singur nu poate constata abateri, şi ca atare nici să dea amenzi”, a explicat pentru Jurnalul Naţional comisarul-şef Lucian Diniţă, şeful Direcţiei de Poliţie Rutieră.

Ordonanţa 5 din 2011 prevede obligativitatea echipării maşinilor cu cauciucuri de iarnă atunci când acestea se deplasează pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei. Deci, dacă circuli pe un drum uscat – nu ai nicio problemă, dacă ai intrat pe unul cu gheaţă sau zăpadă – rişti amenda.

“RAR ne-a comunicat că pot fi folosite şi cauciucuri all-season, însă numai dcă au menţiunea specială de tip M, M+F,MS sau M&S”, precizează şeful Poliţiei Rutiere.

Atenţie! Unii întreprinzători au început să producă colante cu coduri de iarnă care sunt lipite la cald pe cauciucuri care nu îndeplinesc condiţiile ordonanţei. În această situaţie, cel care le pune în vânzare poate fi tras la răspundere.

Începând cu 1 noiembrie, aplicarea noilor prevederi devine obligatorie, iar perioada obligativităţii echipării cu cauciucuri de iarnă nu este limitată. Spre exemplu, este posibil ca şi în aprilie, pe anumite drumuri să existe zăpadă, gheaţă sau polei, iar în această situaţie şoferii vor rămâne obligaţi să folosească respectivele cauciucuri.

„În legătură cu certificatele de conformitate pentru cacuciucurile luate de afară, din punctul de vedere al poliţiei rutiere acest lucru este o aberaţie”, spune Diniţă. ”Cel care cumpără spre exemplu, o maşină din ţară, la mâna a doua, de unde ar putea primi un astfel de certificat pentru cauciucurile de pe maşină?”

”În funcţie de tipul de cauciuc, înălţimea profilului pentru ca acesta să fie eficient este cuprinsă între 3 si 5 mm. Verificarea acestei condiţii o face specialistul de la RAR, pentru că nu o să bage pixul agentul de circulaţie ca să verifice gradul de uzură”, spune comisarul-şef Diniţă.

”Vom da dispoziţie ca în zonele unde sunt semnalate ninsori să fie instalate echipaje de poliţie rutieră împreuăn cu reprezentanţii RAR. Aceştia, la intrarea în zona afectată de ninsoare, vor face filtre şi vor verifica dacă maşinile sunt echipate cu cauciucuri de iarnă”, avertizeză şeful Poliţiei rutiere.

Amenda va fi aplicată şoferului, şi nu proprietarului maşinii, pentru că şoferul are obligaţia legală de a se îngriji de pregătirea maşinii pentru drum.

Sancţiunile se pot da şi dacă maşina respectivă nu este implicată într-un accident. Şoferul riscă o amendă curpinsă între 9 şi 20 de puncte, adică între 5 şi 12 milioane. În cazul unui accident, şoferul va plăti şi daunele.

Asiguratorii au spus că nu vor acorda despagubiri în cazul accidentelor provocate de maşini neechipate corespunzător pe drumurile acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei.

Începând cu 1 noiembrie, la Minsterul Transporturilor, în cadrul comandamentului de iarnă va funcţiona un punct de informare privind starea drumurilor. Orice şofer, înaint de a pleca la drum se poate interesa aici pentru a afla dacă pe traseul ales există zăpadă sau urmează să ningă.

În cadrul Direcţiei de poliţie rutieră va exista o grupă operativă pentru monitorizare şi intervenţie. Toate maşinile poliţiei rutiere sunt echipate cu cauciucuri de iarnă iar Loganurile MCV au fost echipate de la livrare atât cu cauciucuri de iarnă, cât şi cu cele de vară. La nivelul Poliţiei Române au fost demarate procedurile de achiziţie de cauciucuri de iarnă pentru toate maşinile.

Cauciucurile de vară crapă la frig şi îşi pierd proprietăţile, în timp ce cauciucurile de iarnă îşi păstrează proprietăţile şi conferă condiţii suplimentare de siguranţă în trafic.

Studiile arată că în timpul frânării, spre exemplu, cauciucurile de iarnă sunt cu 5% mai eficiente decât cele de vară

luni, 10 octombrie 2011

Cauciucuri de iarna obligatorii - ce mai e si asta?

Cam asa suna intrebarea in mintea unui proaspat sofer (prospetimea este definita in raport cu perioada detinerii unui autovehicul si a numarului de km parcursi :) ). Ok, de acord ca un cauciuc de iarna ajuta si te tine in siguranta pe un drum cu mazga, polei, zapada, gheata, 5 cauciucuri cu jantele aferenta (se pare ca e mai mult janta de geanta, la fel cum e rucsacuri mai mult decat rucsaci) - asta ajuta si mai bine. Insa poti beneficia de ajutor daca ai vreo 2000 lei de cheltuit.
Si am inceput sa caut ce vrea de fapt legea care obliga sa incaltam masina cu cauciucuri de iarna.
Legea nr. 161/2011 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 5/2011 si Ordonanta Guvernului nr. 5/2011 spun ca daca nu ai cauciucuri de iarna sau lanturi / echipamente anti-derapante certificate pe rotile de tractiune, iti dau amenda domnii, iei si puncte si ramai si fara talonul de inmatriculare - nu ma intereseaza care din ele ti se intampla, ideea e ca se intampla ceva ce nu vrei (poti incasa de la 9 la 20 de puncte, pe 2011 punctul costa 67 de lei, deci poti plati de la 603 la 1340 lei, iti cam iei caucicucir de iarna de banii astia). Pe de alta parte daca ai o masina cu tractiune doar pe 2 roti, am inteles ca e suficient sa ai doar 2 cauciucuri de iarna instalate pe acele roti ce ofera tractiune.

„28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone şi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune sau fără a avea montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante certificate;”


Art. IV. — Prezenta ordonanta intra in vigoare la 15 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, cu exceptia prevederilor art. I si ale art. II pct. 4 si 5, care vor intra in vigoare la data de 1 noiembrie 2011.


Legea romaneasca se bazeaza pe o directiva europeana, anume directiva DIRECTIVA 92/23/CEE A CONSILIULUI din 31 martie 1992. Acolo in directiva se specifica tot ce vrei despre cauciucuri. Cauciucuri de iarna, cauciucuri de vara, cauciucuri speciale, doar de biciclceta nu sunt :)
Dupa ce am citit legea si directiva, am ramas nelamurit - poate cineva clarifica lucrurile:

*de la 1 noiemebrie 2011 intra in vigoare aceasta ordonanata si legea modificata, dar asta insemna ca trebuie sa am cauciucuri de iarna chiar daca pe drum nu e polei, zapada?
*trebuie sa am toate rotile cu astfel de cauciucuri sau doar cele de tractiune? (de exemplu imi convine sa iau 2 cauciuri acum, la supra-pret (cu parere de rau, asta e acum) si altele 2 mai pe urma cand pretul mai scade)
*"all seasons" exista sau nu? Ca in directiva scrie ca un cauciuc omologat de iarna are inscriptia M+S / M&S (mud and snow - noroi si zapada); deci producatorii de cauciucuri ne pacalesc cu o mica smecherie de marketing?!


Acum cateva detalii despre cauciucuri, sper sa ii ajute si pe altii:

*trebuie sa cumperi cauciucurile potrivite masinii tale (logic, nu? :) ), indicate de producator, pe talonul autovehiculului, pe cartea de identitate a autovehiculului (parca asa se cheama)
*alt mod de alegere este de a lua datele cauciucurilor de pe cauciucurile existente pe masina. Aici am invatat cateva lucruri noi, sper sa fie si altora de folos, de aceea le pun mai jos.
Pe partea laterala a cauciucului se gasesc diverse inscriptii, cea cu datele este de forma urmatoare:


Click pentru marire

Cum se traduce ce e in poza de mai inainte? Luam directiva DIRECTIVA 92/23/CEE si gasim ca:

*195 - se refera la valoarea nominală a grosimii în secțiune - in mm, aici 195mm (pagina 12 in textul directivei, paragraful 2.1.2)

*65 - se refera la raportul nominal de aspect - aici sunt 65% din 195mm (pagina 12 in textul directivei, paragraful 2.1.5)

*R - se refera la structura - aici "R" vine de la structura radiala (pagina 11 in textul directivei, paragraful 2.3 "structura unui pneu")

*15 - se refera la diametrul nominal al jantei in inch - aici e vorba de 15" diametru (pagina 13 in textul directivei, paragraful 2.18)

*91 - se refera la indicele capacitatii de incarcare adica ce greutate maxima poate suporta caucicul - aici "91" inseamna 615 kg (adica pe un singur cauciuc incarci 615 kg) (pagina 19 in textul directivei, in tabel sau definitia de la pagina 13, paragraful 2.28)


Click pentru marire

*H - se refera la categoria de viteza pentru care cauciucul este potrivit (adica ce viteza maxima poti avea cu el timp de 10 minute) - aici "H" vine de la 210 km / h (pagina 13 in textul directivei, paragraful 2.29.1 pana la 2.2.9.5)


Click pentru marire


Daca aveam pe el si "M+S", era bine, dar nu a fost sa fie.
Spor la cumparaturi!

duminică, 9 octombrie 2011

Semafor de trafic auto cu circuite integrate CMOS

Saptamana trecuta am cautat prin niste cutii si iata peste ce am dat:


Ghici ciuperca ce e?


E un montaj electronic facut acasa, ceva special din vremuri imemoriale, cand eram mai creativ, cand totul se prefacea din gand in ceva real, tangibil :). Si asa cu acest montaj: eram fascinat de a construi tot felul de placi electronice pe care nu le foloseam pana la urma (cateva chiar le-am bagat in cutii de plastic, dar tot un fel de aparate nefolositoare au ajuns). Totusi, cine ar putea rezista tentatiei de a nu construi un semafor? :) Caci pana la urma despre asta e vorba: un semafor pentru o intersectie simpla ca mai jos:


Intersectia si semaforul


Schema e dintr-o carte de la Teora (va mai aduceti aminte acele carti de la Teora? Erau revolutionare pe vremea aceea si extrem de scumpe, dar continutul era valoros), cartea se cheama "301 scheme electronice" - o colectie de scheme electronice aparute in revista de electronica Elektor din Germania. Descrierea functionarii schemei este mai jos:


Click pt marire


Si acum schema:


Click pt marire


Am facut un cablaj imprimat dublu placat (se cheama PCB (printed circuit board) sau PWB (printed wired board) cu 2 straturi (2 layers - top and bottom)), na ,acum arata cum arata, dar atunci... Atunci eram bucuros ca am putut invata singur asa ceva si ca am ajuns la asa un nivel tehnologic tot singur :). Dupa ce am facut cablajul, am lipit toate componentele si am ajuns la acest modul (sau PCBA - PCB assembly (sau assembled?!)). Am pus multe LEDuri (light emitting diode sau dioda emitatoare de lumina), am lipit si firele, am verificat ca toate conexiunile sunt bine facute si "Contact!".
Lucrurile au decurs bine, adica fara pos si trosc, fara fum: LEDurile s-au aprins, s-au stins, ce mai, ca la un semafor adevarat.

Iata si un filmulet cu modulul functionand:

miercuri, 5 octombrie 2011

Oare si frunzele artificiale cad toamna?

Intr-un anotimp in care frunzele se ingalbenesc si cad, vine o stire interesanta: a fost inventata frunza artificiala care foloseste energia data de lumina soarelui pentru a sparge apa in oxigen si hidrogen ce pot fi utilizate ulterior la producerea energiei necesare.

Inventia apartine unei echipe de la MIT (Massachusetts Institute of Technology) conduse de profesor Daniel Nocera. Frunza artificiala e compusa dintr-o celula fotovoltaica ce are depuse materiale chimice de cataliza pe suprafata ei. Nu necesita nimic in plus, doar o iei, o bagi intr-un vas cu apa si vasul il pui la soare. Vor apare o serie de bule pe suprafata frunzei, bule care de fapt sunt oxigenul si hidrogenul din apa. Acestea sunt ulterior stocate, imbuteliate probabil, astfel incat pot alimenta un automobil sau orice altceva poate genera energie pe baza de ozigen si hidrogen.

Aici puteti vedea frunza in actiune:



Pentru cei interesati de modul in care se produce aceasta frunza, se pare ca utilizeaza resurse care sunt abundente pe planeta (ma rog, este relativ totul). Urmatorul pas tine de rezolvarea problemei stocarii celor 2 gaze (oxigen si hidrogen), dar in mod cert se va ajunga la o solutie. Pentru ca dezvoltarea tine de banii pe care ii ai, implementarea comerciala se va face de catre Sun Catalytix.

Linkuri suplimentare:
*"MIT News: ‘Artificial leaf’ makes fuel from sunlight"
*Sun Catalytix - comapny site

PS: poate ca doamna blonda de la Turism investea dracu' mai bine in frunza asta a lor... Nu de alta dar e mai ieftina si mai scoate si bani.

duminică, 28 august 2011

Nu e totul pierdut

Azi am urcat in tren cu o gramada de plase, eram ca un cuier ambulant. Pe scara trenului era un copil, cred ca era prin clasa a I-a, poate a doua. Ma pun vitejeste sa escaladez scara (trenul nu era tras la o linie cu peron, gara Resita Nord) si ala micu' imi zambeste si intreaba cu vocea lui de copil "Vrei sa te ajut?".
Sincer am ramas uimit, dar ma gandeam cum sa reactionez sa nu creada ca intentia lui e nepotrivita, sa il descurajez si sa nu mai faca alta data.
Pana la urma i-am zimbit sincer si i-am multumit.
Am gasit locul si apoi am fost si mai surprins cand ala micu' s-a asezat si a inceput sa vorbeasca o limba diferita de cea romana cu parintii lui, mama purta fuste inflorate, tatal purta palarie cu boruri, deci se poate, chiar se poate.

duminică, 31 iulie 2011

Muzeul Cinematografului din Girona - Spania

Spania are o industrie turistica puternica, adica oamenii vin acolo si viziteaza locurile. Printre altele viziteaza si muzeele. Un muzeu interesant a fost Muzeul Cinematografului, muzeu aflat in orasul Girona - Museu del Cinema (o ora de mers cu trenul din Barcelona).


Spre Museu del Cinema


Cladirea Museu del Cinema - Girona

Eram curios sa vad ce anume e in acest muzeu, asa ca intr-o zi am luat calea spre el. Biletul costa 5 EURO pret intreg, daca ai legitimatie de student, e la jumatate de pret. Da, asta m-a amuzat oarecum, doamna de la casa de bilete tragea de mine sa scot legitimatia de student, mai, mai, arat la fel de tanar :)))



Muzeul Cinamatografului din Girona are bazele pe o colectie privata, colectia lui Tomas Mallol. Acesta a donat colectia pentru vizionare publica pe la jumatatea anilor 1990 si asa a aparut muzeul.

Vizita dureaza cam 2 ceasuri, timp in care e bine sa citesti ce scrie la explicatii, afli lucruri interesante, au impletit istoria lumii cu acest fascinant domeniu. Vizita incepe cu un filmulet de vreo 7 minute, in engleza, filmulet in care se prezinta cum omul a incercat din cele mai vechi timpuri sa creeze un fel de realitate, sa vada personaje halucinante sau sa aduca realitatea dintr-o alta parte a lumii, in fata privitorilor aflati la mii de kilometri departare.

In fine, dupa ce am vazut filmuletul respectiv, am luat liftul si am urcat la etajul 3 (la ultimul), vizita decurge de sus in jos.


Camera obscura inversata


Camera obscura inversata - primul aparat de proiectie

Primele exponate arata cum oamenii din Asia au inceput sa faca personaje ale caror umbre erau proiectate pe un ecran, de obicei personajele erau din mitologia locala. Se pare ca acest teatru al umbrelor a fost repede exportat din Asia spre Europa prin intermediul negustorilor. De aici s-a dezvoltat si jocul de umbre facute cu mana (clasicele animale etc).

Aici am vazut un exponat interesant: in Franta, un tamplar a inceput sa sculpteze capetele bastoanelor astfel incat umbra acestora sa arate fie ca profilul lui Napoleon, fie ca al adversarilor etc; scopul era ca sa se indice cu cine cine posesorul bastonului: cu personajul politic X sau Y.


Bastoane cu cap cioplit - umbra similara cu profilul unor politicieni


Bastoane cu cap cioplit - umbra similara cu profilul unor politicieni

Dupa aceasta vine perioada Renasterii care aduce camera obscura in viata oamenilor. Masele (prostimea) era educata sa creada ca in camera obscura se petrece ceva diaboli Camera obscura sufera imbunatatiri, i se mai aduga lentile, ii mai sunt adaugate sticle colorate care proiecteaza lumina pe un ecran si se creeaza efecte placute ochiului si care pacalesc mintea, apoi sunt proiectate personaje care sperie oamenii (interpretari ale diavolului). Cu mici artificii tehnice, personajele prind oaresce miscare, dar totul este limitat. Aici mi-am dat seama ca radacinile imaginilor cu diavolul care are copite, coarne, fata oarecum de animal - toate acestea isi au radacinile in aceasta perioada renascentista. Deci cateva zeci de generatii care deja credeau ca diavolul asa trebuie sa arate, desi nimeni nu il vazuse :)


Proiector cu patefon


Mecanism care schimba imaginile proiectate


Aparat de proiectie cu lampa cu petrol

Insa lucrurile au evoluat si mai mult la camera obscura, au fost creeate surse de lumina puternice cu gaz, apoi surse de lumina electrica; in loc de proiectii cu diavoli si alte peronaje, au inceput proiectiile in care apareau diverse locuri din lume, oamenii erau fascinati sa vada acele locuri fara sa fie necesar sa le viziteze.

Totusi in toate acestea lipsea ceva: miscarea. Incet, caci asa incepe miscare :), au fost dezvoltate sisteme care sa dea viata imaginilor proiectate, insa totusi nu era suficient.

O revolutie comparabila cu aparitia camerei obscure a fost cea a aparitiei materialelor fotosensibile, mai pe sleau a filmelor fotografice in perioada anilor 1850, contributie majora a fost Joseph Nicephore Niepce. Acestea au dat posibilitatea ca imaginile sa fie capturate mai rapid, imaginile sa fie reproductibile. Tehnica s-a dezvoltat cu noua aparitie.


Joseph Nicephore Niepce - cel ce a dat lumii primele emulsii chimice fotosensibile


Aparat foto de la inceputuri

La un moment dat, a fost facut un experiment: mai multe aparate fotografice au fost aliniate si un cal cu calaret a trecut prin fata acestora si le-a declansat rand pe rand astfel ca la final a fost obtinuta o serie de imagini cu subiectii in diferite ipostaze, astfel ca oamenii "s-au prins" ca miscarea de fapt se poate reda prin imagini consecutive. Astfel au aparut primele incercari din domeniu, iar pe 13 februarie 1895 fratii Louis si Auguste Lumiere au patentat un sistem capabil sa surprinda imagini si apoi sa redea aceste imagini, intr-un cuvant a aparut cinematograful.

Primul film al celor doi Lumiere a rulat pe 22 martie 1895, a fost "La sortie des Usines Lumiere". Alt film a fost cel cu un tren ce sosea intr-o gara, cand acel film a fost oferit spre vizionare, spectatorii au fost ingroziti ca trenul vine din ecran si vine spre ei.


Louis si Auguste Lumiere


Aparat de proiectie cinematografica "a la Lumiere"

Deci totul este sa poti gandi in afara cutiei :) (craniene sau de alta natura - cum vrea fiecare).

Astfel ca a aparut o noua industrie, cea a filmului. Insa filmul acesta nu spunea prea multe, era... cam mut. Industria filmului a creea "starurile". Starurile epocii filmului mut au avut gloria lor, talentul lor a fost exceptional, starurile acestea reprezentand adevarati maestrii ai pantomimei, expresivitatea lor, modul in care erau perceputi de public fiind niste lucruri care iti puneau mintea la contributie putin, zic eu (adica trebuia sa intri in jocul lor, sa lasi imaginatia sa zboare). Pentru mai multa traire, pianul acompania filmul.


Charlie Chaplin - starul filmului mut

Totusi, lucrurile au un final, finalul filmului mut fiind introducerea sunetului. Aici s-a petrecut o mica drama, multe staruri ale filmului mut nefiind capabile sa se adapteze noilor modalitati de exprimare, nu au putut sa invete sa vorbeasca limba filmului cu sonor.


Aparat de proiectie cinematografica profesional


Aparat de proiectie cinematografica profesional

In momentul in care a aparut cinematograful cu sonor, Holywoodul a suferit un adevarat boom in ceea ce priveste cresterea de productii cinematografice, filmul a devenit un bun exportabil.

In cele din urma filmul cu sonor a primit si culoare, apoi aparatele de filmat au devenit mai compacte si mai accesibile consumatorilor si uite asa am ajuns unde suntem azi :)


Aparat de filmat personal


Colectie de aparate de filmat

In muzeu mai este si o mica sectiune dedicata televiziunii, aceasta a dus comoditate in caminele oamenilor si nu a mai fost asa de imperios de necesar sa mearga la cinema sa vada un film.

Un alt aspect interesant este ca machiajele actorilor au suferit odata cu cresterea detaliilor: la filmul alb-negru de inceput erau slabe detaliile, apoi au aparut filmele alb-negru cu detalii mai bune, deci si machiajele necesitatu mai mare atenie samd; la fel a fost si cu televiziunea: televiziune HD (high definition) da batai de cap in ceea ce priveste machiajele, orice imperfectiune se vede acum - nu orice poate fi "perfect" (sic! - o bucurie in plus sa vezi ca multe nulitati de la TV arata ca dracu' - de fapt o reprezentare moderna a diavolul din camera obscura).


Inceputurile televizorului


Acest tub era senzorul care captura imaginile la inceputurile televiziunii

Altceva ce am inteles din acest muzeu a fost ca odata cu confortul, s-a produs si o de-socializare (sper ca exista termenul asta): oamenii erau impreuna la cinema, interactionau, apoi a venit televiziunea care i-a separat, nu mai era necesar sa fie toti in sala de cinema, s-au izolat de ceilalti intre peretii propriului camin. La fel si cu automobilul - esti izolat de ceilalti si de natura in interiorul automobilului, culmea si castile alea mici si albe din urechi ne izoleaza la fel de mult unii de ceillalti.


Totul e perspectiva: privit din laterala, posterul arata un tobosar

Imi cer scuze de lipsa de date istorice / acuratete, poate detaliile sunt prea vagi, dar asta este doar pentru ca muzeul va asteapta sa il vizitati personal si sa vedeti si sa intelegeti ce doriti voi din minunata lumea a cinemaului :)

__